Ana Sayfa İletişim
 
 
Lazer Uygulamaları
  Lazer Teknolojilerimiz
  Lazer Epilasyon
  Lazer ile Damar Tedavisi
  Fraksiyonel Lazer ile Leke Tedavisi
  Lazer ile Nonablatif (Soyucu Olmayan) Cilt Gençleştirme
  Fraksiyonel Lazer
Sellülit ve Bölgesel İncelme Uygulamaları
  VelaShape
  Kavitasyon
Ameliyatsız Yüz Gençleştirme Uygulamaları
  Dolgu
  Botoks
  Kalıcı Makyaj
  Mikrodermabrazyon
  Oksijenoterapi
  Fraksiyonel Lazer ile Cilt Gençleştirme, Sivilce İzi ve Leke Tedavisi
Estetik Cerrahi
  Yağ Alma - Liposuction
  Lazerlipoliz
  Karın Germe
  Burun Estetiği
  Kepçe Kulak Operasyonu
  Lazerle Göz Kapağı Estetiği
  Meme Büyütme
  Meme Dikleştime
  Meme Küçültme
  Erkekte Meme Küçültme
  Mekanik Cilt Soyma
  Fraksiyonel Lazer ile İz Düzeltilmesi
  Lazerle Ben Alınması
  Tümör Çıkartılması
Saç Ekimi
  Saçın Yapısı
  FUE/ FUT saç ekimi nedir?
  Saç ekimi fiyatları
  Saç ekimi nasıl yapılır?
  Saç Mezoterapisi
 
Uzmanınıza sorun

LAZERLE GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

(Lazer Blefaroplasti)


Göz bölgesi, yüzde yaşlanmaya bağlı değişikliklerin en çabuk görüldüğü bölgedir. Hem hareketli bir yer hem de cildi çok ince olduğu için göz kapaklarında zamanla kırışma ve gevşeme kaçınılmazdır. Doğal olarak sadece göz kapaklarında değil aynı zamanda alın, kaş ve yüzde de kırışıklık ve sarkmalarda bulunur.

Zamanla Göz kapağı ve Çevresinde Oluşan Değişiklikler


Kişinin cilt yapısı, genetiği ve yer çekimi etkisi ile yaş ilerledikçe; kaşlarda aşağıya düşme, üst ve alt göz kapağı cildinde sarkıklık ve göz küresine destek olan alt göz kapağındaki yağ dokuların önündeki bariyer görevi gören zar yapının gevşeyip fıtıklaşması sonucu torbalanma olur. Göz altında yanağın üst kısmının aşağıya sarkması nedeniyle bir çöküklük görülür ki bu çöküklüğe bağlı oluşan gölgelenme durumu daha da kötüymüş gibi gösterir. Ayrıca özellikle yaşlı kişilerde sarkık göz kapağının gözün bir bölümünü örtmesi halinde kişinin görmesini engelleyebilir.


Cerrahinin Zamanı


Göz kapağı estetiği için kesin bir yaş söz konusu değildir. Çünkü göz etrafındaki belirtiler kişinin cilt özellikleri, genetiği gibi nedenlerle bazen 25 yaş civarında bile ortaya çıkarken bazen de 40-45 yaşlarında ortaya çıkar. Genel bir şey söylemek gerekirse 30 yaş üzeri, üst ve alt göz kapaklarında sarkma ve torbalanma meydana gelmeye başlamış kişiler bu ameliyat için adaydır.

Son Yıllarda Değişen Konsept


Klasik göz kapağı estetiği ameliyatında sarkmış fazla deri, kas ve fıtıklaşmış yağ dokusu alınır. Ancak son yıllardaki görüşler, klasik teknikte 20-30 yıldır yapıldığı gibi sadece göz kapaklarındaki oluşan problemlerin değil de göz bölgesine komşu diğer bölgelerdeki değişikliklerinde düzeltilip daha yüksek hasta memnuniyeti elde edilmesi yönündedir. Yanaklar, alın ve kaş sarkmışsa kaldırılır. Bu görüşün tek ve en büyük dezavantajı birçok bölgeye aynı anda müdahale edilmesi gerektiği için ameliyat ücretinde yarattığı artıştır.

 

Lazer ile operasyon yapılıyor mu ?

 

Evet. SmartXİTE DOT Fraksiyonel CO2 lazerin çok ince kesi yapılması ve az travmatik çalışılması gereken cerrahi uygulamalarda kullanılmak üzere geliştirilmiş özel başlığı ile alt ve üst göz kapağı ameliyatı yapılabilir.

 

Lazer ile yapılan göz kapağı estetiğinin avantajı nedir ?

 

SmartXİDE DOT Fraksiyonel CO2 lazer kullanılarak yapılan operasyonda çalışılan nazik dokuda çok az travma meydana gelir. CO2 lazer ile yapılan kesilerde dokudaki ince damarlar kesilirken pıhtılaştırıldığı için herhangi bir kanama oluşmaz. Ameliyat sonrası ödem ve momarma çok az görülür. İyileşme süresi ise oldukça kısadır.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatlarında Ne Yapılır ?


Üst göz kapağında fazla olan cilt ve kas SmartXİTE DOT Fraksiyonel CO2 lazer ve bistüri kullanılarak çıkartılıp fıtıklaşmaya neden olan yağ doku önündeki bariyer onarılır. Üst göz kapağında üst göz kapağı kıvrımı boyunca iz kalır ve ancak çok yakından bakıldığında görülebilir. Alt göz kapağında çok az miktarda cilt çıkartılabilir, çünkü fazla cilt çıkartılırsa alt göz kapağı aşağı doğru döner ve bu düzeltilmesi daha zor ektropion denilen başka bir probleme neden olur. Fıtıklaşmış alt göz kapağındaki yağlar çıkarılmayıp elmacık kemiği üzerine yayılarak yanakla alt göz kapağı arasında oluşmuş çukurlanmayı dengelemek için kullanılırlar. Alt kapakta kirpiklerin hemen altında bir iz kalır. Her iki göz kapağındaki ameliyat izlerinin göz kapağının yan tarafına doğru uzatılması gerekirse izler normal deri çizgilerine uydurulduğu için dikkat çekmez.

Göz kapağı estetiği hasta ve doktorun tercihine göre hastane veya klinik şartlarında yapılabilir. Her iki göz kapağı aynı anda düzeltilecekse hastane ortamında olunması daha uygundur. Üst göz kapağı ameliyatı 1-1.5 saat, alt göz kapağı ameliyatı 1-1,5 saat, her iki göz kapağı birlikte ameliyat edilirse 2,5-3 saat kadar sürer. Ameliyat sonrası dikiş üzerine ince bantlar konur ama gözler kapatılmaz. Hastanede yatmayı gerektirmez.

Ameliyat Sonrası

 

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Ancak göz kapakları çok kolay şişip ve morardığı için hasta kendini 5-7 gün sosyal hayattan uzak kalacak şekilde ayarlamalıdır. Ayrıca gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir. Bunlar ilk hafta içinde beklenen olaylardır ve kendiliğinden geçerler. Hasta ilk haftalarda gözünü tam olarak kapatamayabilir. Dış dikişler 2-3 gün sonra alınır. İş hayatına pansumanla da olsa 3-5 gün sonra başlanabilir. 1 hafta sonra kullanıyorsa kontakt lensler takılabilir.


Ameliyat sonrası sonuç 3 ay sonra net olarak ortaya çıkar. İzler 3-5 ayda solar ve farkedilmeyecek düzeye iner. Göz kapakları ve çevresi insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir.


Nadiren ciltte görülebilen fazlalıklara bağlı rötüş(yeniden cerrahi girişim) gerekli olabilir.

Komplikasyonlar


Yüz bölgesi ameliyatlarında sağlıklı bir kişide enfeksiyon görülme olasılığı oldukça düşüktür. Göz kapaklarında ameliyat sırasında oluşan kan sızıntılarına bağlı morluk görülmesi olağandır. Alt göz kapağında görülen en ciddi istenmeyen durum, çok fazla cilt çıkartılmasına bağlı alt göz kapağının aşağıya çekilmesi(ektropion) problemidir ve bu problemin ameliyatla düzeltilmesi gerekir.

 

 
 
Önerdiğimiz diğer siteler
Cerrahi Olmayan Estetik | Lazerlipoliz | Dolgu-Botox
Tüm hakları Op.Dr.Arif Eroğlu'na aittir.
Bu site sadece bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır.
Tasarım: b@